| Brand | Nagel Machine |
| Model Number | NAGEL.160-3 |
| Capacity | 480 kg |
| Speed | 2 m/s |
| Pulley Size | Γ320 (4x8 mm) |
| Power | 8.1 kW |
| Origin | Turkey |
| Category | Gearless Traction Machines |
Nagel NAGEL.160-3 gearless traction machine β 480 kg, 2 m/s, sheave Γ320, 8.1 kW. EN 81-20:2014.