| Brand | Nagel Machine |
| Model Number | KAYRA 9.2 |
| Capacity | 630 kg |
| Speed | 1 m/s |
| Pulley Size | Γ530 (5x10 mm) |
| Power | 9.2 / 2.3 kW |
| Origin | Turkey |
| Category | Geared Traction Machines |
Nagel KAYRA 9.2 geared traction machine β 630 kg, 1 m/s, sheave Γ530, 9.2 / 2.3 kW. Double Speed drive. EN 81-20:2014.