| Brand | Nagel Machine |
| Model Number | KAYRA 7.5 |
| Capacity | 500 kg |
| Speed | 1 m/s |
| Pulley Size | Γ530 (5x10 mm) |
| Power | 7.5 / 1.8 kW |
| Origin | Turkey |
| Category | Geared Traction Machines |
Nagel KAYRA 7.5 geared traction machine β 500 kg, 1 m/s, sheave Γ530, 7.5 / 1.8 kW. Double Speed drive. EN 81-20:2014.