| Brand | Nagel Machine |
| Model Number | ALP-3 |
| Capacity | 630 kg |
| Speed | 2 m/s |
| Pulley Size | Γ240 (7x6.5 mm) |
| Power | 9.4 kW |
| Origin | Turkey |
| Category | Gearless Traction Machines |
Nagel ALP-3 gearless traction machine β 630 kg, 2 m/s, sheave Γ240, 9.4 kW. EN 81-20:2014.