| Brand | Alberto Sassi |
| Model Number | TORO |
| Capacity | 630 kg |
| Speed | 2.50 m/s |
| Pulley Size | Γ520 (5 x 10 mm) |
| Power | 12.1 kW |
| Origin | Italy |
| Category | Geared Traction Machines |
Alberto Sassi TORO β geared traction machine for 630 kg at 2.50 m/s. 12.1 kW motor, Γ520 mm sheave. Made in Italy.