| Brand | Alberto Sassi |
| Model Number | TORO |
| Capacity | 1000 kg |
| Speed | 0.63 m/s |
| Pulley Size | Γ520 (5 x 12 mm) |
| Power | 7.3 kW |
| Origin | Italy |
| Category | Geared Traction Machines |
Alberto Sassi TORO β geared traction machine for 1000 kg at 0.63 m/s. 7.3 kW motor, Γ520 mm sheave. Made in Italy.