| Brand | Alberto Sassi |
| Model Number | S58 |
| Capacity | 2000 kg |
| Speed | 0.63 m/s |
| Pulley Size | Γ400 (6 x 10 mm) |
| Power | 13.2 kW |
| Origin | Italy |
| Category | Geared Traction Machines |
Alberto Sassi S58 β geared traction machine for 2000 kg at 0.63 m/s. 13.2 kW motor, Γ400 mm sheave. Made in Spain.