| Brand | Alberto Sassi |
| Model Number | S48 |
| Capacity | 1250 kg |
| Speed | 1.00 m/s |
| Pulley Size | Ø480 (5 x 10 mm) |
| Power | 11.0 kW |
| Origin | Italy |
| Category | Geared Traction Machines |
Alberto Sassi S48 — geared traction machine for 1250 kg at 1.00 m/s. 11.0 kW motor, Ø480 mm sheave. Made in Spain.