| Brand | Alberto Sassi |
| Model Number | MODY |
| Capacity | 320 kg |
| Speed | 2.50 m/s |
| Pulley Size | Γ450 (4 x 10 mm) |
| Power | 6.6 kW |
| Origin | Italy |
| Category | Geared Traction Machines |
Alberto Sassi MODY β geared traction machine for 320 kg at 2.50 m/s. 6.6 kW motor, Γ450 mm sheave. Made in Italy.