| Brand | Alberto Sassi |
| Model Number | MF94 |
| Capacity | 4000 kg |
| Speed | 0.80 m/s |
| Pulley Size | Ø560 (8 x 12 mm) |
| Power | 27.9 kW |
| Origin | Italy |
| Category | Geared Traction Machines |
Alberto Sassi MF94 — geared traction machine for 4000 kg at 0.80 m/s. 27.9 kW motor, Ø560 mm sheave. Made in Italy.