| Brand | Alberto Sassi |
| Model Number | MF48 |
| Capacity | 1600 kg |
| Speed | 0.50 m/s |
| Pulley Size | Γ450 (5 x 10 mm) |
| Power | 7.3 kW |
| Origin | Italy |
| Category | Geared Traction Machines |
Alberto Sassi MF48 β geared traction machine for 1600 kg at 0.50 m/s. 7.3 kW motor, Γ450 mm sheave. Made in Italy.