| Brand | Alberto Sassi |
| Model Number | MB95 |
| Capacity | 4000 kg |
| Speed | 1.60 m/s |
| Pulley Size | Γ650 (9 x 12 mm) |
| Power | 45.0 kW |
| Origin | Italy |
| Category | Geared Traction Machines |
Alberto Sassi MB95 β geared traction machine for 4000 kg at 1.60 m/s. 45.0 kW motor, Γ650 mm sheave. Made in Italy.