| Brand | Alberto Sassi |
| Model Number | MB95 |
| Capacity | 3000 kg |
| Speed | 1.00 m/s |
| Pulley Size | Γ560 (9 x 14 mm) |
| Power | 27.9 kW |
| Origin | Italy |
| Category | Geared Traction Machines |
Alberto Sassi MB95 β geared traction machine for 3000 kg at 1.00 m/s. 27.9 kW motor, Γ560 mm sheave. Made in Italy.