| Brand | Alberto Sassi |
| Model Number | MB108 |
| Capacity | 3000 kg |
| Speed | 1.60 m/s |
| Pulley Size | Γ600 (9 x 14 mm) |
| Power | 37.0 kW |
| Origin | Italy |
| Category | Geared Traction Machines |
Alberto Sassi MB108 β geared traction machine for 3000 kg at 1.60 m/s. 37.0 kW motor, Γ600 mm sheave. Made in Italy.