| Brand | Alberto Sassi |
| Model Number | G500-T2 |
| Capacity | 3000 kg |
| Speed | 2.00 m/s |
| Pulley Size | Γ400 (9 x 10 mm) |
| Power | 36.0 kW |
| Origin | Italy |
| Category | Gearless Traction Machines |
Alberto Sassi G500-T2 β gearless traction machine for 3000 kg at 2.00 m/s. 36.0 kW motor, Γ400 mm sheave. Made in Italy.