| Brand | Alberto Sassi |
| Model Number | G500-T2 |
| Capacity | 2500 kg |
| Speed | 3.50 m/s |
| Pulley Size | Γ560 (7 x 10 mm) |
| Power | 54.0 kW |
| Origin | Italy |
| Category | Gearless Traction Machines |
Alberto Sassi G500-T2 β gearless traction machine for 2500 kg at 3.50 m/s. 54.0 kW motor, Γ560 mm sheave. Made in Italy.