| Brand | Alberto Sassi |
| Model Number | G400-T3 |
| Capacity | 3000 kg |
| Speed | 1.00 m/s |
| Pulley Size | Γ480 (4 x 12 mm) |
| Power | 21.0 kW |
| Origin | Italy |
| Category | Gearless Traction Machines |
Alberto Sassi G400-T3 β gearless traction machine for 3000 kg at 1.00 m/s. 21.0 kW motor, Γ480 mm sheave. Made in Italy.