| Brand | Alberto Sassi |
| Model Number | G400-T3 |
| Capacity | 2000 kg |
| Speed | 1.60 m/s |
| Pulley Size | Γ360 (9 x 8 mm) |
| Power | 21.0 kW |
| Origin | Italy |
| Category | Gearless Traction Machines |
Alberto Sassi G400-T3 β gearless traction machine for 2000 kg at 1.60 m/s. 21.0 kW motor, Γ360 mm sheave. Made in Italy.