| Brand | Alberto Sassi |
| Model Number | G400-T2 |
| Capacity | 2000 kg |
| Speed | 0.63 m/s |
| Pulley Size | Γ400 (5 x 10 mm) |
| Power | 9.5 kW |
| Origin | Italy |
| Category | Gearless Traction Machines |
Alberto Sassi G400-T2 β gearless traction machine for 2000 kg at 0.63 m/s. 9.5 kW motor, Γ400 mm sheave. Made in Italy.