| Brand | Alberto Sassi |
| Model Number | G400-T2 |
| Capacity | 1600 kg |
| Speed | 0.63 m/s |
| Pulley Size | Γ320 (8 x 8 mm) |
| Power | 7.0 kW |
| Origin | Italy |
| Category | Gearless Traction Machines |
Alberto Sassi G400-T2 β gearless traction machine for 1600 kg at 0.63 m/s. 7.0 kW motor, Γ320 mm sheave. Made in Italy.