| Brand | Alberto Sassi |
| Model Number | G400-T2 |
| Capacity | 1250 kg |
| Speed | 2.00 m/s |
| Pulley Size | Γ320 (6 x 8 mm) |
| Power | 17.0 kW |
| Origin | Italy |
| Category | Gearless Traction Machines |
Alberto Sassi G400-T2 β gearless traction machine for 1250 kg at 2.00 m/s. 17.0 kW motor, Γ320 mm sheave. Made in Italy.