| Brand | Alberto Sassi |
| Model Number | G400-T1 |
| Capacity | 560 kg |
| Speed | 1.00 m/s |
| Pulley Size | Γ320 (6 x 8 mm) |
| Power | 3.8 kW |
| Origin | Italy |
| Category | Gearless Traction Machines |
Alberto Sassi G400-T1 β gearless traction machine for 560 kg at 1.00 m/s. 3.8 kW motor, Γ320 mm sheave. Made in Italy.