| Brand | Alberto Sassi |
| Model Number | G300-TS |
| Capacity | 720 kg |
| Speed | 1.60 m/s |
| Pulley Size | Γ240 (6 x 6.5 mm) |
| Power | 8.0 kW |
| Origin | Italy |
| Category | Gearless Traction Machines |
Alberto Sassi G300-TS β gearless traction machine for 720 kg at 1.60 m/s. 8.0 kW motor, Γ240 mm sheave. Made in Italy.