| Brand | Alberto Sassi |
| Model Number | G300-TS |
| Capacity | 320 kg |
| Speed | 2.00 m/s |
| Pulley Size | Γ400 (3 x 10 mm) |
| Power | 4.5 kW |
| Origin | Italy |
| Category | Gearless Traction Machines |
Alberto Sassi G300-TS β gearless traction machine for 320 kg at 2.00 m/s. 4.5 kW motor, Γ400 mm sheave. Made in Italy.