| Brand | Alberto Sassi |
| Model Number | G300-T2 |
| Capacity | 800 kg |
| Speed | 1.60 m/s |
| Pulley Size | Γ360 (5 x 8 mm) |
| Power | 8.5 kW |
| Origin | Italy |
| Category | Gearless Traction Machines |
Alberto Sassi G300-T2 β gearless traction machine for 800 kg at 1.60 m/s. 8.5 kW motor, Γ360 mm sheave. Made in Italy.