| Brand | Alberto Sassi |
| Model Number | G300-T2 |
| Capacity | 720 kg |
| Speed | 2.50 m/s |
| Pulley Size | Γ400 (4 x 10 mm) |
| Power | 11.5 kW |
| Origin | Italy |
| Category | Gearless Traction Machines |
Alberto Sassi G300-T2 β gearless traction machine for 720 kg at 2.50 m/s. 11.5 kW motor, Γ400 mm sheave. Made in Italy.