| Brand | Alberto Sassi |
| Model Number | G300-T1 |
| Capacity | 630 kg |
| Speed | 2.00 m/s |
| Pulley Size | Γ400 (3 x 10 mm) |
| Power | 9.0 kW |
| Origin | Italy |
| Category | Gearless Traction Machines |
Alberto Sassi G300-T1 β gearless traction machine for 630 kg at 2.00 m/s. 9.0 kW motor, Γ400 mm sheave. Made in Italy.