| Brand | Alberto Sassi |
| Model Number | G300-T1 |
| Capacity | 1000 kg |
| Speed | 1.00 m/s |
| Pulley Size | Γ240 (7 x 6.5 mm) |
| Power | 7.0 kW |
| Origin | Italy |
| Category | Gearless Traction Machines |
Alberto Sassi G300-T1 β gearless traction machine for 1000 kg at 1.00 m/s. 7.0 kW motor, Γ240 mm sheave. Made in Italy.