| Brand | Alberto Sassi |
| Model Number | G200-TS |
| Capacity | 560 kg |
| Speed | 1.60 m/s |
| Pulley Size | Γ240 (5 x 6.5 mm) |
| Power | 7.1 kW |
| Origin | Italy |
| Category | Gearless Traction Machines |
Alberto Sassi G200-TS β gearless traction machine for 560 kg at 1.60 m/s. 7.1 kW motor, Γ240 mm sheave. Made in Italy.